اجرت ساخت طلا چیست؟ | نحوه محاسبه و عوامل موثر برآن

حتما برای هر کدام از ما پیش آمده است که برای خود یا دیگران طلا خریده‌ایم. وقتی یکی یکی به مغازه‌های طلافروشی سر می‌زنیم، علاوه بر اینکه مدلهای مختلف طلا را می‌بینیم، اصطلاحاتی مانند اجرت ساخت طلا به گوشمان می‌خورد که شاید از خودمان بپرسیم این اصطلاح یعنی چه؟ و خیلی معنی و مفهوم دقیق آن را ندانیم. در اینصورت چون اطلاعات کافی در آن مسئله نداریم، احساس می‌کنیم در دنیای ناشناخته‌ای قدم گذاشته‌ایم و ممکن است اتفاق خوبی برای سرمایه‌مان رخ ندهد. در این مقاله قصد داریم به موضوع اجرت طلا بپرداریم. اینکه اجرت طلا چیست؟ چگونه حساب میشود؟ و چه عواملی بر آن تاثیر دارد؟ با ما همراه باشید.

اجرت طلا چیست؟

شاید برای خیلی از ما سوال باشد که وقتی می‌خواهیم طلا بخریم، چرا باید برای خرید طلا اجرت بپردازیم؟ برای پاسخ به این سوال فرض کنید می‌خواهیم ظرفی سفالی بخریم. آیا در این‌صورت فقط هزینه گِل به کار رفته در آن را می‌پردازیم؟ مسلما اگر این‌طور بود هزینه ظرف مدنظر ما بسیار کمتر می‌شد. اما منطقی و منصفانه نبود. زیرا که برای هر محصولی که ساخته‌ی دست انسان است، علاوه بر مواد اولیه‌ای که در آن به کار رفته است، هزینه‌ای هم به عنوان دستمزد سازنده، سود فروشنده و مالیات و غیره دریافت می‌شود. ماجرای طلا هم همینطور است و ما هنگام خرید طلا، هزینه‌ای را به عنوان اجرت طلا پرداخت می‌کنیم.

در نتیجه اجرت ساخت همان دستمزدی می‌شود که طلاساز بابت ساخت و پرداخت طلا دریافت می‌کند که این مبلغ به قیمت خام هر گرم طلا اضافه می‌شود. البته باید در نظر داشت که هر طلاساز برای مدل های مختلف طلا اجرت متفاوتی دریافت می‌کند.

اجرت طلا چیست؟

اجرت طلا چگونه حساب میشود؟

وقتی قدم در بازار طلا فروشی می‌گذاریم، اینکه بدانیم اجرت ساخت چگونه محاسبه می‌شود می‌تواند در نحوه خرید ما تاثیرگذار باشد. وقتی می‌خواهیم طلایی بخریم، باید بدانیم که مبنای محاسبه اجرت ساخت طلا، بر اساس قیمت طلای 18 عیار و به صورت لحظه‌ای و روزانه است. فروشندگان طلا، قیمت طلا را در همان لحظه چک می‌کنند و بر اساس آن، قیمت نهایی محصول را به خریدار اعلام می‌کنند. می‌توان گفت بر اساس میزان وقت و تلاشی که برای ساخت یک طلا صرف شده است، اجرت ساخت طلا هم تغییر می‌کند. لازم به ذکر است که فروشندگان طلا نباید سرخود مبلغ اجرت و دریافت آن را تعیین کنند، بلکه باید بر اساس همان فاکتورهای خریدی که از تولیدی و بانکداران طلا تحویل گرفته‌اند این مبلغ را دریافت کنند.

روش های محاسبه اجرت طلا

  • درصدی: در محاسبه درصدی اجرت ساخت طلا، طلافروش درصدی از قیمت خام طلا را به عنوان اجرت ساخت در نظر می‌گیرد. در این روش، اجرت ساخت طلا با نوسان قیمت هر گرم طلا، کم و زیاد می‌شود.
  • تومانی: اما برخی طلافروش ها محاسبه تومانی اجرت ساخت طلا را در نظر می‌گیرند، که به صورت ثابت محاسبه می‌شود. بهتر است در هنگام خرید طلا نحوه محاسبه اجرت و میزان آن را بپرسید.
  • تومان و درصدی: محاسبه تومان و درصدی اجرت ساخت طلا از همه روش ها پیچیده‌تر است. به طور مثال طلافروش می‌گوید اجرت این کار 10 هزار تومان و 5% است. برای محاسبه اجرت کار، ابتدا 5% قیمت خام طلا را حساب می‌کند و سپس آن را با 100 هزار تومان جمع می‌کند.

تصور کنید اگر قیمت خام طلا 496,000 تومان باشد، اجرت ساخت آن به این شکل محاسبه می‌شود:

496,000 × 5% = 24,800 + 100,000 = 34,800

و در نهایت طلافروشان بر اساس فرمول زیر آن طلایی که شما خریداری کنید را محاسبه می‌کنند:

((قیمت هر گرم+اجرت ساخت هر گرم)  × وزن کل × درصد سود فروش)+درصد مالیات= قیمت کل

اجرت طلا چگونه حساب میشود؟

چه عواملی در اجرت ساخت طلا تاثیر دارد؟

باید بدانیم که در این بین مواردی وجود دارد که در قیمت اجرت ساخت تاثیر دارد. در این بخش می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم:

توافق بین سازنده طلا و طلافروش

وقتی یک طلافروش، محصولات را از سازنده طلا یا از کارگاه تولیدی می‌گیرد، توافقی بین آنها صورت می‌گیرد و بر اساس برخی فاکتورها، اجرت طلا یا دستمزد سازنده مشخص می‌شود که در واقع خریدار باید آن را پرداخت کند.

وزن طلا ساخته شده

اجرت ساخت معمولا بر اساس وزن آن مشخص می‌شود. این برخلاف تصور بسیاری از ما است که فکر می‌کنیم هرچه طلا سنگین‌تر باشد، اجرت آن نیز بیشتر است. در صورتی که یک رابطه کاملا معکوسی بین اجرت و وزن طلا وجود دارد. به این صورت که هر چه وزن طلا بیشتر باشد، اجرت ساخت آن کمتر خواهد بود. اما وزن کمتر طلا، اجرت بیشتری خواهد داشت.

حجم کار طلاساز

برای سازنده طلا هیچ فرقی ندارد که چه وزنی از طلا را آماده می‌کند. چه طلا سبک باشد و چه سنگین، او برای ساختنش وقت می‌گذارد. طلاساز همان میزان که روی طلای با وزن زیاد کار می‌کند، روی طلای سبک هم کار می‌کند. این موضوع از فاکتورهای مهم تاثیرگذار در این امر است. اما مشخص است که قیمت نهایی طلای سبک معمولا کمتر می‌شود، چون گرم کمتری طلا در طلای سبک وجود دارد.

سازنده طلا با توجه به نوع سفارش و یا طرحی که در ذهن دارد، می‌تواند کارهای مختلفی روی یک محصول انجام دهد. او ممکن است از لوازم اولیه متفاوتی استفاده کند که هر کدام قیمت مختلفی مانند انواع سنگهای قیمتی، نگین‌ها و تراش سنگ دارند. هر کدام از اینها حجم کار طلا ساز را تعیین می کند. هر چه حجم کار طلاساز بیشتر باشد، اجرت طلا هم بالاتر می‌رود. این یک نمونه مثال برای پاسخ به این سوال بود که چرا بعضی طلاها اجرت بالایی دارند.

سنگ های کارشده در طلا

فارغ از حجم کاری که روی اجرت کار تاثیر دارد، خود سنگها قیمت زیادی دارد و اگر در طلای مد نظرتان از سنگ استفاده شده باشد، شما باید هم اجرت سازنده طلا را بدهید و هم هزینه سنگ را به صورت مجزا بپردازید.

رنگ طلا ساخته شده

رنگ طلای تولید شده هم می‌تواند در اجرت طلا تاثیرگذار باشد. به طور مثال طلای رزگلد یا طلای سفید نحوه ساخت متفاوتی دارد و نیازمند وقت گذاشتن هستند. علاوه بر همه اینها دقت و مهارت بالایی برای ساخت آنها مورد نیاز است.

برندهای مطرح طلافروشی

همچنین طلایی که به نام یک برند تولید می شود و به فروش می رسد، معمولا کیفیت زیادی دارد. و به همین خاطر چون امتحان خود را پس داده، در میان مردم شناخته شده‌تر است. بنابراین، برندهای طلا معمولا قیمت بالاتری دارند و اجرت آنها هم بیشتر است.

چه عواملی در اجرت ساخت طلا تاثیر دارد؟

جمع بندی

در این مقاله در ابتدا اجرت طلا را تعریف کردیم و از دلیل وجودش در هزینه‌های خرید طلا گفتیم. سپس بررسی کردیم که چه روش‌هایی برای محاسبه آن وجود دارد و در ادامه به این موضوع پرداختیم که چه عواملی در کم یا زیاد شدن اجرت ساخت طلا تاثیرگذار است. برای خریدی آگاهانه و مطمئن هنگام خرید طلا به تمام موارد گفته شده توجه کنید و نحوه محاسبات انجام شده برای تعیین  اجرت ساخت را از طلافروش سوال کنید. در پایان اگر سوالی یا نظری درباره این مقاله دارید، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس:

شعبه مرکزی تهران: خیابان اندرزگو، بعد از وطن پور جنوبی، مجتمع تجاری آوان، واحد 2  | تلفن تماس برای تهران: 4 – 02125444001 ، تلفن تماس برای شهرستان ها: 02122249701 – 02122213960

شعبه رشت: گلسار، رو به روی خیابان 111، پلاک 341 | تلفن تماس: 01333751545  –  0133376206

شعبه شیراز: ملاصدرا، نبش کوچه دهم | تلفن تماس: 07136472735  –  07136472733

شعبه برلین آلمان:

Wielandstraße 13, 10629 Berlin, Germany

موقعیت مکانی شعبه تهران

Scroll to Top
اسکرول به بالا